Student » Přednáškový cyklus 34xVŠUP » 12 Design oděvu a obuvi

Design oděvu a obuvi

Doc. Liběna Rochová

 

 

LIBĚNA ROCHOVÁ

Fashion design - design oděvu a obuvi, ale především svou osobnost, tvorbu a pedagogickou činnost představila jedna z nejvýznamnějších českých módních návrhářek Doc. Liběna Rochová minulý čtvrtek v rámci cyklu pravidelných přednášek konaných ve Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové pod rámcovým názvem 34 x VŠUP.

Tvůrčí činnosti Liběny Rochové jsou natolik obsáhlé, že asi jen velmi těžko bych byl schopen je zde v jejich celkové šíři popsat, ale přesto v několika zastaveních, alespoň v místech konání jejích přehlídek. Jsou to Praha, Vídeň, Paříž, Lyon, New York, Dusseldorf, Los Angeles, Šanghaj, New Dehli.

A dále pak výběr z prestižních ocenění, jemiž je její práce dekorována - v roce 1992 titul „Výtvarník sezóny" na veletrhu Styl Brno, v roce 1995 jí Design Centrum ČR udělilo cenu „Vynikající design" a v roce 2009 a 2011 byla nominována na druhé místo v Czech Grand Design na cenu Oděvní designér roku.

V Hradci Králové Liběna Rochová významnou část své přednášky věnovala prezentaci prací studentů, které vede na Vysoké Škole Uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru Design oděvu a obuvi a jejichž tvorba se s pravidelností objevuje v celém spektru módních časopisů a přehlídek oděvního designu v Čechách i v zahraničí. Zdůraznila význam, který klade na studentské práce tak, aby nebyly definovány pouze "nositelným" oděvem nebo doplňkem, ale aby oscilovaly mezi jím a ryze uměleckými objekty třeba jen vzdáleně připomínajícími právě oděvní design.