Student » Přednáškový cyklus 34xVŠUP » 15 Produktový design

Produktový design

doc. Mgr.A Michal Froněk
doc. Mgr.A Jan Němeček

 

 

 

STUDIO OLGOJ CHORCHOJ

Studio bylo založeno v roce 1990 během workshopu Vitra Design Musea vedeného Denisem Santachiarou. Michal Froňek (1966) a Jan Němeček (1963) v této době studovali na VŠUP v Praze. Jejich první projekty se zaměřovaly na experimentální sedací objekty a koncepty interiérů. Tvorba architektonicko-designerského studia měla od prvopočátku velmi široký záběr, od světelných ready made objektů, skleněných váz, porcelánových setů a titanových šperků, po první architektonické realizace. Pro návrhy je typická technologická čitelnost a přiznané materiály. Právě z hlediska technologie výroby byla významnou etapou tvorby studia nábytková řada vyrobená vyřezáním z překližky na numericky řízených strojích (bezodpadová výroba). Tato série konferenčních stolů a skříněk s názvem „Škoda tables" byla použita pro reklamní kampaň firmy Paul Smith a byla vystavována v Evropě i v USA.

V roce 1999 společně s Evou Eisler a grafickým studiem Najbrt vystavovali v newyorské Radio House gallery karbonové stoly a mísy, které jsou dnes ve sbírce Metropolitního musea v N.Y. Ve stejném období vznikla řada interiérů pro společnost PPF, restaurace Dynamo a několik privátních velkoprostorových bytů. Je třeba zmínit spolupráci s porcelánkou Epiag Dálovice. Zde vznikl soubor„Marnotratné tvary", Vajíčko (kalíšek na vajíčko). Jedovka atd., název setu odráží určitý úsměv nad postmodernou. Prvně se zde také experimentuje s dvojitou stěnou, což je prvek, ke kterému se studio ještě několikrát vrátilo. Vděčná se ukázala i spolupráce se sklárnou ve Včelničce, kde vznikla pro firmu Techo sklenice s názvem „Dutá".

Začátkem 90. let započala spolupráce se sklářskou hutí Zdeňka Lhotského Tavená plastika Pelechov, která se specializuje na unikátní technologii tavení velkých skleněných bloků. Díla vzniklá z jejich spolupráce byla později vystavena na samostatné výstavě na Pražském hradě s názvem „Technologie ornamentem".
Od roku 2000 spolupracuje studio se sklárnou Kavalier, pro kterou navrhlo nápojový set z varného skla Look, později dvoustěnný soubor Twinwall, pro Gandy gallery byly vyrobeny vázy Gap, ve spolupráci s Moss gallery v N.Y. série trubicových svícnů a křížů. Jako úspěšná se ukázala také spolupráce s výrobcem laboratorního skla firmou Vitrum Praha s r.o., z níž vzešla série stolních a stojacích svítidel a svícnů. V roce 2003 studio vystavovalo v londýnské galerii Vessel novou sérii váz vyrobených ve sklárnách Moser.

V roce 2005 započala velmi intenzivní spolupráce se sklárnou Květná, pro kterou byly navrženy nápojové sety Konus, Ez, Cut, pan Vajíčko a řada dalších. Sklárna Květná se specializuje na ruční výrobu a tradiční technologické postupy, čímž koresponduje s designerským záměrem studia. V roce 2006 byl set Pan Vajíčko oceněn na veletrhu Ambiente cenou Design Plus. V témže roce započala sériová výroba Pivních sklenic pro Pilsner-Urquell určených pro celosvětový trh, z podukce firmy Rastal.
Na sklářských projektech spolupracují Jan Rosický, Lars Kemper, Pavol Mikuláš a Petr Mikošek. V současné době autorské výrobky studia produkuje a prodává firma Modernista.

Důležitou částí tvorby celého týmu je design interiérů a rekonstrukce historických objektů a industriálních budov. V současné době pracují architekti studia Olgojchorchoj Daniel Paterko a Ondřej Kopečný na realizaci několika bytových domů a vil. Dokončuje se šest let trvající projekt konverze bývalé výrobny na pražskou šunku na polyfunkční areál - M-Factory; je dostavěn dřevěný rodinný dům v Čeněticích, připravuje se několik novostaveb RD v Černošicích, probíhá projekt rekonstrukce činžovního domu na Petrském náměstí, urbanistická studie lokality Dolínek-Čenkov v Odolena Vodě, rekonstrukce a dostavba Centra moderních terapií Zelená antilopa v Praze-Holešovicích
atd.

Několikaletý projekt architektonického ztvárnění zvukových studií Soundsqure byl navržen Janem Rosickým, druhá fáze byla projektována Jurajem Smoleňem. Třetí a dokončovací fázi realizovala Mahulena Svobodová.

Jednou z aktualit je spolupráce s firmou Prim na kolekcích náramkových hodinek.
V roce 2007 studio zahájilo spolupráci se znovuzaloženými UP závody. Od roku 2008 spolupracuje studio s otevřenou reklamní agenturou Konektor

Michal Froněk a Jan Němeček působí od roku 1999 jako vedoucí ateliéru Produktového designu na VŠUP v Praze.

 

ATELIÉR PRODUKTOVÉHO DESIGNU

Princip studia v tomto ateliéru je založen na týmové spolupráci, která přináší do procesu různé tvůrčí a systémové přístupy. Úkoly jsou řešeny formou dialogu s co nejširším uplatněním kolektivu při zachování svrchovanosti jednotlivých autorských individualit. Studenti pracují kromě hlavního semestrálního úkolu souběžně na dalších dílčích projektech, popřípadě soutěžích. V každém semestru je vyhlášen minimálně jeden intenzivní deseti-hodinový úkol, který je často propojen s úkoly i jiných ateliérů. V rámci možností je studijní proces spojen s praxí, tedy s výrobci. Vedení ateliéru podporuje v nejvyšší možné míře kontakty se zahraničními školami podobného charakteru prostřednictvím stáží a výstavní činnosti.

Designérská specializace vyžaduje široké spektrum jak teoretických, tak praktických znalostí, které posluchači v průběhu studia
získávají na přednáškách
. Konkurenceschopnost budoucích tvůrců závisí na spojení talentu, tvořivosti, inteligence, pracovitosti, znalostech, orientaci v mezinárodním dění a citlivosti k vlastním tvůrčím kořenům. "Těžko říci, zda lze kohokoliv k těmto vlastnostem vychovat - je ale možné tříbit a prohlubovat zájem, který je předpokladem úspěchu v budoucí profesi".